PILATES

Pilates sú cvičenia vykonávané s vlastným telom, pomocou ktorých dosiahnete optimálnu telesnú kondíciu. Táto metóda odstraňuje bolesti chrbta, zlepšuje ohybnosť, silu, vytrvalosť, rovnováhu, koordináciu, dýchanie a telesný vzhľad. Vytvára štíhle svaly a cvičenie vyrovnáva svalové disbalancie, ktorými v súčasnej dobe trpí väčšina populácie.

Už po niekoľkých cvičeniach zaznamenáte pozitívne výsledky. Pilates totiž napomáha tomu, aby človek začal chodiť vystretý a cvičenia mu upevnia svaly. Navyše prestanú vás trápiť bolesti chrbta. Pilates postupne dodržiavaním pravidelnosti cvičenia už čoskoro vytvára dojem, že ste znížili svoju hmotnosť. Spôsobí to fakt, že pilatesovými cvičeniami začnete držať rovno plecia a do výšky sa vám vytiahne hlava a chrbát.

Pilates sa cvičí v pomalom tempe. Pri pohybe inštruktori kladú dôraz predovšetkým na techniku pohybu a dýchania. Upozorňujú cvičencov i na presnosť vykonávania cvikov, na koncentráciu, koncentrujú sa na plynulosť pohybu. Inštruktori sú dôslední najmä pri cvičeniach v oblasti brucha, panvy, lopatiek a pliec. Tieto potom po ich spevnení zaisťujú správny postoj a chôdzu a vytvárajú dokonca dojem, že človek schudol.

Pilates oslovuje najmä ľudí, ktorí počas celého času sedia. Obľúbený je však aj u športovcov, pretože im napomáha natiahnuť alebo posilniť určite svalové skupiny, ktoré inak ostávajú zanedbané. Ideálna je najmä pre mužov kombinácia posiľňovanie a pilates. Dvíhanie činiek totiž buduje vonkajšie svalové skupiny, o vnútorné sa dokáže postarať práve pilates.

Komunikácia s cvičiacimi klientmi je pri pilatese veľmi živá. Inštruktor neustále upozorňuje cvičencov na to, aby správne dodržiavali jednotlivé polohy, sústredili sa na spôsob dýchania. Hoci mnohí považujú pilates za špecializované cvičenie na chrbticu, jeho zameranie je predovšetkým na spevnenie vnútorných svalových skupín a na vytiahnutie postavy, jej vzpriamenie a správne držanie pri chôdzi i sedení. Faktom je, že pri cvičeniach sa môžete naučiť pracovať i so svalmi panvového dna. Čarom pilatesu potom je zlepšenie vlastného metabolizmu, čo pozitívne vplýva na úpravu hmotnosti.

Známe je vyhlásenie autora tohto na vtedajšiu dobu prevratného spôsobu cvičenia Josepha Pilatesa: Po desiatich hodinách sa budete cítiť lepšie, po dvadsiatich tak budete aj vyzerať a po tridsiatich hodinách získate úplne nové telo.

PARTNERI

unnamed22